AXL’S RANTS

Goto down

AXL’S RANTS

Příspěvek pro jamillos za 2/8/2018, 18:30

Tak jo. Původně jsem sem chtěl hodit najednou celou tu první várku, která zatím čítá nějakejch 13 nebo 14 transkriptů, ale jelikož je to poměrně časově i kreativně/energeticky náročný, řekl jsem si, že nebudu zbytečně blokovat, co už je hotový – takže sem jako ochutnávku dávám prvních pět transkriptů se vším všudy. Další budou časem přibývat.
Enjoy.
avatar
jamillos

Poèet pøíspìvkù : 864
Join date : 24. 03. 16
Location : ZZ9 Plural Z Alpha

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Axlovy proslovy – ÚVOD

Příspěvek pro jamillos za 2/8/2018, 18:31

W. Axl Rose je mimo jiné jedinečný řečník. Jeho většinou zcela improvizované proslovy na koncertech jsou dnes již legendární, zejména ty delší, hodně motivované, ze zlatého období kapely – tedy konce 80. a začátku 90. let.
Jelikož třeba leckterým českým fanouškům obsah jeho slov, a tudíž jedna z podstatných složek legendy jeho osobnosti z velké části uniká, rozhodl jsem se (vlastně jsem o tom přemýšlel už nejméně dva roky) doplnit chvályhodné snahy jednoho kolegy fanouška (který si ovšem nehoní triko na internetu a na rozdíl ode mě vydal knihu) a vytvořit české transkripty některých Axlových proslovů, čímž také zužitkuji svou angličtinu, protože na skutečně kvalitní překlad je třeba opravdu dobrou znalost mluveného slova. To ne že bych se tu samozřejmě chtěl nějak vytahovat nebo tak (ostatně mé překlady Axlových chatů byly tenkrát velmi tristní, ovšem to už je hodně dlouho), ale když si vzpomenu, na co jsem občas narazil na internetu nebo snad – pámbů se mnou a zlý pryč – ještě kdysi v českých periodikách (a co taky potom kolovalo v rámci fám a pomluv mezi lidmi), nevím, zda se smát, nebo brečet.

Zatím zde uvedu ty nejslavnější proslovy; nebudou to ovšem pouze ty notoricky známé – Chicago, Oklahoma nebo Paříž 92 –, nýbrž bych sem rád dal i o něco méně známé, ale zato neméně úžasné kousky, jako jsou například Albany NY 2002 nebo třeba New York 91. Dále sem hodím i kratší věci a hlášky, například Axlovy nadávky směrem k vlastnímu týmu v zákulisí z Doningtonu 2006.

Jak už jsem podobně kdysi kdesi psal, toto nemá být jednostranně zaměřená sekce – Axl na pódiu zdaleka není pouze negativní, naopak, zejména s plynutím času se docela zklidnil a každopádně leckdy se už i zamlada na koncertech fanoušků naopak zastával například před ochrankou (ostatně vždy mu šlo hlavně o fanoušky a jejich bezpečí, jakož ovšem i bezpečí jeho spoluhráčů a týmu) atd. Tyto příhody ale nejsou tolik zajímavé, kdežto naštvané Axlovy proslovy jsou vskutku legendární, proto jsem si vybral je.

U každého přepisu uvádím nějaké stručné informace a do textu vkládám poznámky a případně čísla odkazující na delší poznámky pod textem.
Pozdější velmi drobné úpravy vyhrazeny.

Tyto i nové příspěvky budu vkládat simultánně na stránky i na fórum.


Naposledy upravil jamillos dne 2/8/2018, 19:02, celkově upraveno 2 krát
avatar
jamillos

Poèet pøíspìvkù : 864
Join date : 24. 03. 16
Location : ZZ9 Plural Z Alpha

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Albany, NY 2002, před Patience

Příspěvek pro jamillos za 2/8/2018, 18:34

Albany, NY 2002, před Patience
(Axl v dresu, sportovních kalhotách a s copánky; částečně zšeřelé pódium)

Víte... já jsem si tak pročítal... četl jsem všechny ty věci o svý integritě. Protože právě tímhle jsem nejspíš známej – že zaprodávám svou čest. Proto tady s váma dneska večer jsem – protože je mi to teda asi úplně u prdele. Jo, proto jsme na tom tak tvrdě makali, proto tihle chlapi tvrdě makali na tom, aby byli v kapele a lidi jim pak za to mohli nadávat, protože (Axl zde nasadí hlas představujcí otravné kritiky) "to oni stojej v cestě tomu, aby se stará sestava dala zase dohromady". Taková kravina! Nerad bych tady někoho zklamal, ale...
Prostě jsem tak nad tím přemejšlel. Víte, já jsem dost upřímnej... a to lidi dokáže fakt nasrat. A na tomhle turné jsem zatím moc nemluvil – brzo už sklapnu, nebojte.
Víte, zkoušel jsem bejt fakt hodnej – a tím jsem nakonec sám sebe strašně ojebal, toho oni zneužili. (Opět onen kritický hlas, nyní ovšem představující spíše bývalé členy) "Hele, Axl řekl něco hezkýho, čili můžeme toho nějak využít k vlastnímu prospěchu?" Pravda je taková, že tady pro vás na týhle úrovni nechtěli bejt a nechtěj dál pokračovat. Což je jejich věc, že jo. Ale ne na můj účet – ani váš.
Hráli si s váma. Lhali vám, zneužívali vás, manipulovali váma, aby mohli jezdit v limuzínách a jamovat se Snoop Doggem nebo kurva s kým. Mně je to jedno, je to jejich věc, ale fakt by to neměli dělat na váš účet... ani můj.
No a jakmile tohle řeknu, bude to v mp3, někdo to přepíše a další řekne: (Opět onen hlas kritiků, ovšem tentokrát v kulometné rychlosti) "Je to vůbec možný, že to Axl řekl? Jako... pane bože. Jako, nevydal žádnou desku, nevim, proč něco takovýho říká. Jako, co si o sobě myslí? To není moc hezký. Ty ostatní členové, ty to hodili za hlavu a teď jsou jeho kámoši, chtěj s ním bejt kámoši... on by prostě už měl dostat rozum."
Já se omlouvám. Víte, já jsem trošku víc upřímnej. Chci říct, Slash možná zní jako nějakej De La Hoya, ale je to Vargas (1), tak to prostě je. A to, že s člověkem pár lidí souhlasí, neznamená ani hovno. Pravda je ta, že oni jsou banda zlejch policajtů, já jsem Serpico (2) a (vysokým hlasem) můžou mi ho klidně vyhulit!
(Fanoušci bouří)
... (Opět jiný hlas) "Víte, bez Axla a Slashe bysme neměli November Rain ani Estranged." No ale to nevíte, čím vším jsem si musel projít, abych toho chlapa donutil ty songy hrát. Nevíte, jak jsme se pohádali v A&M Studios, protože Duff a Slash za mnou přišli a říkaj: "Hele, tenhle song nebudeme hrát, tamten song nebudeme hrát... ne, ne, to prostě nebudeme hrát."
Ale ho chci hrát – a zahrajem ho hned. Tenhle song se jmenuje "Patience".(1) Boxeři, kteří se vzájemně nesnášeli. Vargas byl na DlH naštvaný kvůli nějaké malichernosti z minulosti, zápas těchto dvou se dlouho odkládal, a když se nakonec uskutečnil, DlH vyhrál a Vargasovi pak našli v krvi drogy. Zápas běžel pár měsíců před tímto koncertem. Vargas je zde tedy záporák. :-)

(2) Serpico – film s Al Pacinem jakožto neúplatným policistou


Naposledy upravil jamillos dne 3/8/2018, 06:47, celkově upraveno 3 krát
avatar
jamillos

Poèet pøíspìvkù : 864
Join date : 24. 03. 16
Location : ZZ9 Plural Z Alpha

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Donington Festival 2006

Příspěvek pro jamillos za 2/8/2018, 18:36

Donington Festival 2006
Při koncertě (na němž mimochodem hostuje Izzy) dochází k různým technickým problémům a Axl je naštvaný na vlastní tým techniků; následující hlas slyší pouze oni, do mikrofonu to nejde (na internetu je video, které je k tomuto audiu jakoby připojeno, ale ve skutečnosti s ním nesouvisí nijak kromě toho, že je ze stejného koncertu). Celý výlev je unikátní v tom, že je velice rychlý a čím dál naštvanější Axl v jeho průběhu dokonce s tím, jak zdvihá hlas a dává důraz na jednotlivá slova, přidává svůj proslulý chraplák. :-) Celá věc má pouhých třicet vteřin.

(Axl, zprvu v klidu, ale otráveně) Myslím... myslím, že musíme... Je to vůbec zapnutý? Protože já to nepoznám. Myslím, že tady kurva musíme udělat rozhodnutí – a to jestliže já mám dělat svou práci, tak vy máte dělat tu svou, Tom má dělat tu svou a všichni ostatní maj taky dělat tu svou, a to včetně toho blbýho idiota, kterej tady pořád blokuje tu cestu, ten má taky dělat tu svou. Nebo jinak tady nemusím bejt. Takhle jednoduchý to je. Už pětkrát šestkrát se mi to tady posralo a už toho mám dost. Člověk snad nemusí bejt génius (1) na to, aby sem přišel a znova mi napojil mikrofon, ale to vy jste nemohli – proč!? Usnuli jste!?
(Ozve se další hlas a posledním slovům už není rozumět; záznam končí)(1) Axl chtěl použít výraz "rocket scientist", tedy doslova raketový vědec/inženýr, což je běžný angloamerický idiom, nicméně ve víru kulometné řeči a nasranosti se (docela humorně a přiléhavě) přeřekl a řekl "rockin’ scientist", což samozřejmě zní skoro stejně. (Není v tom ale sám, tahle chyba je u rodilých mluvčích častější.)


Naposledy upravil jamillos dne 3/8/2018, 06:48, celkově upraveno 2 krát
avatar
jamillos

Poèet pøíspìvkù : 864
Join date : 24. 03. 16
Location : ZZ9 Plural Z Alpha

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Chicago, Rosemont 1992, před Live and Let Die

Příspěvek pro jamillos za 2/8/2018, 18:39

Chicago, Rosemont 1992, před Live and Let Die
Jedná se o jeden z nejdelších Axlových proslovů, které kdy byly zachyceny na kameře.

Četli jste někdo... poslední Rolling Stone? Včera večer jsem měl dlouhej telefonát. A jeden můj kámoš... pššt (na fanoušky) ... jeden můj kámoš mi říkal, jak... sklapněte kurva (na fanoušky) ... "Hééj, Axl, hustej, metalák, rock n’ roll, pařby, dej si koks, joo!" ... Vod toho tu nejsem!
Takže tenhleten kámoš mi říkal, jak se některý členové mý rodiny a některý rodinný přátelé "hrozně urazili ohledně toho, co jsem řekl v tom časáku. Je to ostuda, co... podívejte, co provedl svý matce! Jeho matka teď ani nemůže vyjít mezi lidi!" To je zajímavý, že předtím matka mezi lidi klidně vycházet mohla, i když věděla, to co věděla!
A proč o tom mluvil? Protože třeba se to nestalo přímo vám, ale mohlo se to stát pár lidem, co stojej kolem vás, který měli nějak rozesranej rodinnej život, a až jim bude kolem pětadvaceti, začne je to zpětně strašit. A pak musíte najít cestu, snažíte se vylézt z něčeho, co jste považovali za svůj život, ale v hlavě to vypadá jako nějaká posraná autonehoda, o který vám nikdo neřekl.
Protože... "rodina se kvůli těmhle věcem nechce dostat do řečí. Prostě se tím nechceme zabejvat – a neměli bysme bejt nucený řešit tyhle věci na veřejnosti." Ale když to svinstvo nebudeme řešit na veřejnosti, tak ho pravděpodobně nebudeme řešit vůbec! A vsadím se, že to by se jim líbilo...!
Nejsem školenej terapeut, o těchle věcech toho moc nevím, zato vím jistě, že teď jsme v devadesátkách... a že pokud to na týhle planetě máme zvládnout nějakejch dalších padesát let, tak kurva musíme začít něco dělat už teď!!! (Fanoušci bouří)
A na světě je spousta hajzlů, který nechtěj, aby se cokoli měnilo, protože to by rozesralo jejich hru. Je tu spousta rodičů, co svoje děti celej život nějak ojebávali a teď je jim kolem čtyřiceti nebo padesáti a myslej, že to je v pohodě. Ani hovno!
A já jsem ten poslední zmetek, od kterýho by čekali, že jim to dá sežrat.
Ale, víte... pro mě to teď už není o koksu nebo o tom, kolik vodky piju a kolik jí zvládnu vypít, než ten druhej padne pod stůl; není to o tom, jak drsnej machr a rocker dokážu bejt. Tyhle blbosti už na mě nejsou – to je dobrý tak pro děcka, ale pro mě tohle v reálným světě už nefunguje.
Nemůžu sem nastoupit a dělat jako že "jó, jsem drsnej, jsem rock n’ roll, my děláme rock n’ roll" – když se mi život rozpadá, už nemůžu dál předstírat. Jenom proto, že mi moje rodina nebo nahrávací společnost nebo někdo jinej říká, že bych měl, aby mohli všichni bejt happy a vydělávali prachy a... Jo? Vyhulte mi! (Axl se chytá za rozkrok)
Každopádně, v mý rodině jsou tací, kteří teď plánujou, že... teď když jsem napsal tyhlety věci, tak se mi pomstěj – protože to, co jsem udělal, je strašný. "My se mu pomstíme." Jo? Tak to zkuste! (Opět se chytá za rozkrok)
A když mohla posraná vychrtlá čtyřicetikilová padavka z nižší střední nakonec dojít až sem a tyhle věci řešit, tak to může zvládnout i kdokoli z vás, co jste v životě měli stejný svinstvo – těm lidem to přece nemusí projít.
Zkoušel jsem to po dobrým, zkoušel jsem bejt nad věcí, zkoušel jsem se udobřit, nabídnout odpuštění a lásku a tak dále... a slyšel jsem akorát "Víš, jak moc tě máme rádi, ale musíme to trošku podusit a usadit tě, tak jak jsme to dělali vždycky."
Jó? No ale hádejte co. Já jsem změnil pohled na věc. Pro mě je to teď trochu jako "Live and Let Die, motherfucker".


Naposledy upravil jamillos dne 2/8/2018, 18:49, celkově upraveno 1 krát
avatar
jamillos

Poèet pøíspìvkù : 864
Join date : 24. 03. 16
Location : ZZ9 Plural Z Alpha

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Chicago, Rosemont 1992, před Welcome to the Jungle

Příspěvek pro jamillos za 2/8/2018, 18:40

Chicago, Rosemont 1992, před Welcome to the Jungle

Víte... tohle mě nikdy nepřestane udivovat... Když jste... když jste tady na pódiu a kouknete se dolů na lidi – a vždycky narazíte na tyhlety... já nevim, obvykle jim je asi tak od osmnácti do pětadvaceti a jsou to fakt takový ty zhulený rock n’ rollový kritický vymaštěnci.
(Hlasem představujícím jednoho z nich) "Jó... já nevim, kámo. Já jsem cool a tak, stojim tady a jsem cool, ale nevim... nevim, co si o sobě tyhle týpci z Guns N’ Roses myslej, kámo. Myslej, že jsou cool a tak, kámo, jo... Já jsem cool. Já nevim, kámo..."
To není o tom, abych já byl cool. Není to ani o tom, abyste vy byli cool – ale myslím, že co tu všichni dneska večer děláme, je sakra cool, ne? (Fans bouří)
Takže jestli sem někdo přišel, aby se choval jako nějakej zaujatej kritickej zmrd, tak to je asi jeho problém. Jestli tady chcete prkenně stát jako nějakej James Dean opřenej o zeď, tak cool... Akorát se mi zdá, že tady jenom ztrácíte čas.
A to je další věc: všichni si myslíme, že máme fakt fůru času – nemáme sakra žádnej čas. My si vůbec nemůžeme dovolit mrhat časem. Pokud budete sedět na zadku a myslet si, že jste cool, tak skončíte ve fabrice, kde budete makat do osumdesáti, a pak vás oškubaj i o ten posranej důchod.
Mezitím... už toho řečnění nechám. Já jenom, víte... já tak zpívám tu písničku a najednou vidím tyhle lidi, jak... (Axl předvádí ony kritiky) Seru na to.
Ale zase vím jistě, že... třeba jste jenom zhulený, protože tady u vás máte fakt dobrou trávu. (Axl se lišácky šklebí, lidi reagují)
Ale tohle je budíček. Protože víte, kde jste? (Začíná WTTJ)
avatar
jamillos

Poèet pøíspìvkù : 864
Join date : 24. 03. 16
Location : ZZ9 Plural Z Alpha

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Leeds 2002

Příspěvek pro jamillos za 2/8/2018, 18:42

1) Leeds 2002, před improvizací předcházející písni November Rain
Kapela nastupuje (tentokrát ne vlastní vinou) později, a jelikož se přetahuje, po nějaké době se do věci začne montovat městské zastupitelstvo s promotéry, na což Axl v následujícím proslovu reaguje. (Naštěstí byla večerka později prodloužena a kapela v klidu dohrála.)

Nó... tak to vypadá, že to dneska večer bude zajímavý. Totiž, městský zastupitelstvo a promotéři říkaj, že jako máme ukončit koncert. (Fanoušci reagují) A řeknou, že podněcuju... mohli by říct, že snad podněcuju k výtržnostem. Ale to ne, protože nechci, aby někoho zatkli nebo aby měl někdo nějaký problémy nebo tak něco. Ale myslím, že tu máme ještě takovejch minimálně sedum nebo osum písniček, který vám chceme zahrát. (Zde začne Axl křičet) A já jsem se kurva netáhnul až do zasraný Anglie, aby mi pak nějakej zasranej kretén řekl, abych jel domů! I v těch posranejch novinách o mně za posledních osum let psali akorát jednu píčovinu za druhou – Axl tohle a Axl támhleto... já jsem tady, abych kurva odehrál koncert – a my chceme hrát!
(Už klidněji) Takže... pokud chcete zůstat, já chci taky zůstat a uvidíme, co se bude dít. Všichni... nikdo nedělejte žádný blbosti nebo tak a zkuste si to užít.(Axlova slova ohledně výtržností a toho, aby nikdo nedělal blbosti, samozřejmě nejen že nejsou vůči fanouškům blahosklonná, nýbrž se jedná až o určitý druh sarkasmu, Axl si v podstatě z daných úřadů dělá srandu, což je vidět i na jeho gestech; obecně je to svým způsobem nejspíš rovněž reakce na různé události kolem kapely a turné onoho roku 2002.)2) Ze stejného koncertu, během Patience
Reakce Axla na fanouška v předních řadách, který má tričko s nápisem "Kde je Slash?"

(Axl, relativně v klidu)
Mám ho v prdeli, tam Slash je, magore! Běž domů!
avatar
jamillos

Poèet pøíspìvkù : 864
Join date : 24. 03. 16
Location : ZZ9 Plural Z Alpha

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: AXL’S RANTS

Příspěvek pro Jack93 za 19/8/2018, 18:08

Zdravím po asi tak 10 letech spánku! Dlouho jsem tu nebyl, jaká to ostuda! Very Happy Návrat ale stál za to - přijdu sem a co nevidím, parádní nová rubrika!!! Donington nebo třeba NY '02 jsem nikdy předtím neslyšel. Moc se těším na další věci. Vzhledem k tomu, co jsi napsal výše, jich máš ještě 8-9 rozpracovanejch, takže bude následovat další úžasný počteníčko Smile Díky moc!
avatar
Jack93

Poèet pøíspìvkù : 81
Join date : 08. 04. 16

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: AXL’S RANTS

Příspěvek pro jamillos za 20/8/2018, 13:14

Zdar a díky, jsem rád za odezvu, ono je to náročnější, než to vypadá.
Ten NY 2002 je hodně dobrej proslov, samozřejmě je to i na videu.
Trošku jsem to zrevidoval a je jich tam ještě 6 nebo 7, časem samozřejmě přibudou další.
avatar
jamillos

Poèet pøíspìvkù : 864
Join date : 24. 03. 16
Location : ZZ9 Plural Z Alpha

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: AXL’S RANTS

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru